DEMOKRASİ VE SOSYALİZM MÜCADELESİNDE AYKUT GÖKER (12 MART 2017 PAZAR SAAT:14.00, YER: ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ)

Aykut Goker Afis

ARKADAŞLARI AYKUT GÖKER’İ ANLATIYOR, ANIYOR,

Geçtiğimiz Kasım ayında yitirdiğimiz, zeki, yiğit ve çalışkan bilim insanı Aykut Göker’i,  arkadaşları 12 Mart 2017 günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapacakları “Demokrasi ve Sosyalizm Mücadelesinde Aykut Göker” temalı toplantıda anlatacak ve anacaklar.

AYKUT GÖKER KİMDİR?

Türkiye’nin bilim ve teknoloji ulusal politikalarına çok uzun yıllar gönül vermiş, ülkemizin çağdaş ülkeler düzeyine ulaşması için, bilim ve teknoloji alanlarında mutlaka üretici, buluşçu ve yapıcı olması gerektiğine inanmış ve bu doğrultuda ciddi çalışmalar yapmış olan Aykut Göker’in;  yaşamının çeşitli evrelerinde yaptığı çalışmalar, sürdürdüğü mücadeleler, yan yana, omuz omuza yürüdüğü dost ve arkadaşları tarafından anlatılacak.

TOPLANTIDA NE KONUŞULACAK

1970’lerde, TMMOB Makina Mühendisleri Odasında yönetici, Tüm Teknik Elemanlar Derneği-TÜTED Genel Başkanı olarak ilerici, devrimci teknik eleman hareketi yaptığı çalışmalar, Türkiye İşçi Partisi saflarında TİP saflarında bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm mücadelesine katkıları, 1980’lerin başında Barış Derneği Davası sanığı ve tutuklusu olarak mahkeme salonlarında ve cezaevlerinde kararlı duruşu, 12 Eylül karanlığında, Bilim ve Sanat Dergisi yöneticisi olarak tükenmeyen bir enerji ile sürdürdüğü toplumu aydınlatma, bilgilendirme çabalarını, TÜBİTAK’ ta ülkemizin bilim ve teknoloji kavramlarının öneminin özümsenmesi ve düzeyinin yükseltilmesi için gayretlerini en yakın yol arkadaşları aktaracak.

Belirgin özellikleri olan çalışkanlığı ve kararlılığı ile birlikte,  yönetici olarak işyerlerindeki davranışlarını, baba ve dede olarak evindeki kimliğini ve kişiliğini de,  arkadaşları ve aile bireyleri dile getirecek.

Cumhuriyetin değerlerini, laikliği, aydınlanmayı savunan, sosyalizme inanan ve bu doğrultuda mücadele eden bir aydın olan Aykut Göker’in kimliğindeki; politik süreklilik ve değişimin altı çizilirken,  onun öğrenen, öğreten, örgütleyen özellikleri yol arkadaşlarınca vurgulanacak.

KİMLER KONUŞACAK

Prof.Dr.Bilsay Kuruç’un “21.Yüzyıla İlk Giren Adam” ve Müfit Akyos’un “Aykut Göker Adap’tır” başlıklı açılış konuşmalarını Haluk Orhun, Neşet Kocabıyıkoğlu, Prof.Dr.Gencay Şaylan, Prof.Dr.Raşit Kaya, Ahmet Şevki Üçer’in konuşmaları ve Serpil Yıldız’ın saydam gösterisi izleyecek. Etkinliğin ikinci bölümünde ise Tülay Akarsoy Altan, Soner Kaya ve Aykut Göker’in kızı Uz. Dr.Ceren Göker anılarını paylaşacaklar. Konuşmalar şiirler ve şarkılarla noktalanacak.

12 Mart 2017 günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde saat 14:00-18:00 arasında gerçekleşecek ve tam programı ekli bulunan etkinliğe Aykut Göker’i tanıyanların yanı sıra,  tanımak isteyen herkes çağrılır.

PROGRAM İÇİN TIKLAYINIZ